Czy da się wygrać z bólem?
Bez względu na rodzaj bólu, który Cię dotyka - czy to ostry ból po kontuzji, czy przewlekły - metody łagodzenia jego objawów oraz kolejność ich zastosowania, są podobne.
Pierwszy etap:
Łagodzenie objawów Ból może przeszkadzać w wykonywaniu ulubionych czynności, dlatego pierwszym krokiem jest zapanowanie nad nim. W tym celu musisz unikać lub modyfikować działania, które go potęgują (nazywane czynnikami podrażniającymi). Dodatkowo, zastosuj metody zmniejszające dolegliwości. Automasaż, rolowanie miękkich tkanek, ćwiczenia aerobowe oraz mobilizacyjne to doskonałe narzędzia w tym procesie. Łagodzą ból i przygotowują ciało do następnego etapu.
Drugi etap:
Zniwelowanie ubytków sprawności spowodowanych bólem Ból może hamować aktywność mięśni i ograniczać zdolność do poruszania się. Gdy dolegliwości zaczynają ustępować, warto zacząć wprowadzać więcej ćwiczeń na mobilność oraz ćwiczeń izometrycznych i ekscentrycznych. Pomogą one zredukować osłabienie ciała i odzyskać sprawność. Możliwe, że czasami odczujesz niewielki lub krótkotrwały ból, ale ruch nie pogarsza sytuacji.
Trzeci etap:
Budowanie siły i wytrzymałości, by zapobiec nawrotom bólu Kiedy odzyskasz pewien poziom sprawności, kolejnym krokiem jest obciążanie ciała w pełnym zakresie ruchu poprzez trening oporowy. Ten typ treningu wpływa pozytywnie na więzadła i krążki międzykręgowe, zwiększa siłę mięśni i gęstość kości, powiększa przekrój włókien mięśniowych oraz rozmiar ścięgien. Wszystko to to wprowadza pozytywne zmiany w układzie mięśniowo-szkieletowym, co sprawia, że ciało staje się bardziej wytrzymałe.
Pozdrawiam bez bólu Marek Piszczek trener medyczny, trener przygotowania motorycznego
ul. Orkana 17
20-504 Lublin
A website created in the WebWave website builder