Czy zdawałeś sobie sprawę, że każda osoba może doświadczyć zespołu cieśni nadgarstka? 
Zespół cieśni nadgarstka to dolegliwość wynikająca z ucisku na nerw środkowy w nadgarstku. Charakteryzuje się bólem, mrowieniem i osłabieniem siły chwytu. Może być wywołany przez różne czynniki, takie jak praca przy komputerze, granie na instrumentach muzycznych, a nawet ciąża.

Przedstawiamy 10 ćwiczeń stosowanych w rehabilitacji zespołu cieśni nadgarstka:
1. Rozciąganie zgięcia nadgarstka: Wyprostuj rękę w łokciu, dłonią skierowaną do góry. Drugą ręką chwyć za końcówki palców i delikatnie odchyl je w dół, aż poczujesz rozciąganie w przedniej części nadgarstka. Utrzymaj pozycję przez 10 sekund, a następnie powtórz 3 razy z drugą ręką.
2. Rozciąganie prostowania nadgarstka: Wyprostuj rękę w łokciu, dłonią skierowaną do dołu. Drugą ręką chwyć za końcówki palców i delikatnie odchyl je do góry, aż poczujesz rozciąganie w tylnej części nadgarstka. Utrzymaj pozycję przez 10 sekund, a następnie powtórz 3 razy z drugą ręką.
3. Zginanie i prostowanie nadgarstka: Połóż dłoń na płaskiej powierzchni, palcami skierowanymi do góry. Powoli zginaj nadgarstek w dół, aż poczujesz napięcie, a następnie powoli prostuj nadgarstek. Wykonaj 10 powtórzeń, a następnie powtórz ćwiczenie z drugą ręką.
4. Chwytanie i puszczanie: Zaciśnij pięść jak najmocniej, a następnie rozluźnij dłoń. Powtórz 10 razy, a następnie wykonaj ćwiczenie z drugą ręką.
5. Wypychanie palców: Rozłóż palce jak najszerzej, a następnie ściśnij je w pięść. Powtórz 10 razy.
6. Obręcze nadgarstkiem: Wykonuj powolne obroty nadgarstkiem w jedną i drugą stronę. Wykonaj 10 obrotów w każdym kierunku.
7. Zbieranie przedmiotów: Podnieś małe przedmioty, takie jak monety lub spinacze do papieru, za pomocą końcówek palców. To ćwiczenie pomaga poprawić drobne ruchy dłoni.
8. Uciskanie piłki: Ściskaj piłeczkę stresową lub gumową kulkę przez 30 sekund, a następnie rozluźnij dłoń. Powtórz 3 razy.
9. Pisanie lustrzane: Weź długopis i spróbuj pisać na kartce papieru, patrząc na dłoń z tyłu. To ćwiczenie pomaga poprawić koordynację ręka-oko.
10. Rozciąganie przedramienia: Wyprostuj rękę w łokciu, dłonią skierowaną do góry. Drugą ręką chwyć za końcówki palców i delikatnie pociągnij je w dół, aż poczujesz rozciąganie w przedramieniu. Utrzymaj pozycję przez 10 sekund, a następnie powtórz 3 razy z drugą ręką.

Należy podkreślić, że powyższe ćwiczenia są jedynie przykładem i mogą nie być odpowiednie dla wszystkich osób z zespołem cieśni nadgarstka.